XIII Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

Program szczegółowy


Pobierz program w formacie PDF
Czwartek, 12 października 2017 roku
Sala1 – niebieskaSala2 – zielonaSala3 – żółtaSala4 – czerwona
10.00–12.00
Sala4 – czerwona
Zebranie Zarządu Głównego
    12.30–14.00
    Sala2 – zielona
    I sesja Poltransplantu i Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych
    Przewodniczący: Artur Kamiński, Roman Danielewicz, Jarosław Czerwiński
    1. 12.30–12.45 Zmiany w prawie transplantacyjnym

      Artur Kamiński (Warszawa)

    2. 12.45–13.00 Stwierdzanie śmierci według nowych przepisów

      Romuald Bohatyrewicz (Szczecin)

    3. 13.00–13.15 Stratyfikacja szpitali z potencjałem dawstwa. Sieć koordynatorów transplantacyjnych w Polsce

      Teresa Danek (Warszawa), Anna Pszenny (Warszawa)

    4. 13.15–13.30 Pobieranie narządów od zmarłych w Polsce obcokrajowców

      Jarosław Czerwiński (Warszawa)

    5. 13.30–13.45 Pobieranie rogówek od zmarłych dawców

      Dorota Polak (Warszawa)

    6. 13.45-14.00 Rekrutacja dawców szpiku

      Tigran Torosian (DKMS Polska, Warszawa)

    Sala4 – czerwona
    Zebranie Zespołu Konsultantów Wojewódzkich
      14.00–14.30Przerwa
      14.30–16.00
      Sala2 – zielona
      II sesja Poltransplantu i Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych
      Przewodniczący: Krzysztof Pabisiak, Wojciech Czapiewski, Romuald Bohatyrewicz
      1. 14.30–14.50 Polskie Stowarzyszenie Koordynatorów Transplantacyjnych

        Wojciech Czapiewski (Poznań)

      2. 14.50–15.50 Co dobre, a co niewłaściwe w koordynacji pobrań narządów i tkanek?

        Krystyna Antoszkiewicz (koordynator Poltransplantu, Warszawa) Krzysztof Pabisiak (koordynator regionalny, Szczecin) Filip Szeremeta (koordynator szpitalny, Cieszyn) Aleksandra Kaczorowska (koordynator tkankowy)

      3. 15.50–16.00 Komisja Europejska. Europejskie dobre praktyki w obszarze pobierania i przeszczepiania narządów

        Jarosław Czerwiński (Warszawa)

      Sala3 – żółta
      Pielęgniarstwo transplantacyjne
      Przewodniczący: Piotr Małkowski, Roman Danielewicz, Marta Hreńczuk
      1. 14.30–14.55 Zadania pielęgniarki w ograniczaniu rozwoju cukrzycy potransplantacyjnej u biorców nerki

        Beata Białobrzeska (Gdańsk)

      2. 14.55–15.20 Zastosowanie protokołu ERAS a opieka pielęgniarska nad pacjentem po przeszczepieniu nerki

        Irena Milaniak (Kraków)

      3. 15.20–15.45 Leczenie pozaustrojowe w niewydolności wątroby jako pomost do transplantacji w aspekcie opieki pielęgniarskiej

        Marta Hreńczuk (Warszawa)

      4. 15.45–16.00 Dyskusja
      Sala4 – czerwona
      14.30–15.30 Zebranie Unii Medycyny Transplantacyjnej

      15:30-16:00 Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów

       

        16.00–17.00
        Sala4 – czerwona
        Konferencja prasowa
          17.00–17.25
          Sala1 – niebieska
          Uroczyste otwarcie kongresu
          Przewodniczący: Krzysztof Zieniewicz (Warszawa), Piotr Przybyłowski (Kraków)
          1. 17.00–17.10 Przywitanie gości

            Krzysztof Zieniewicz (Warszawa)

          2. 17.10–17.25 Przemówienia zaproszonych gości
          17.25–18.25
          Sala1 – niebieska
          Wykłady inauguracyjne
          1. 17.25–17.45 Wspomnienie o Profesorze Mieczysławie Lao

            Magdalena Durlik (Warszawa)

          2. 17.45–18.05 Wykład na zaproszenie Prezesa PTT

            PAN — Harvard — UCLA w 40 lat: Refleksje Naukowca-Lekarza w Transplantacji Narządów

            Jerzy Kupiec-Węgliński (Los Angeles, USA)

          3. 18.05–18.25 Wykład im. Wojciecha Rowińskiego

            Czy otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka u żywego dawcy nerki?

            Andrzej Więcek (Katowice)

          18.25–18.40
          Sala1 – niebieska
          18.25–18.40 Wręczenie Nagród Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego Pro Transplantationibus Fovendis oraz Rozstrzygnięcie konkursu na grant Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego
            18.40–19.10
            Sala1 – niebieska
            Koktajl powitalny (udział dodatkowo płatny)
            19.10–20.00
            Sala1 – niebieska
            Koncert zespołu Myrczek & Tomaszewski — Palm Jazz (udział dodatkowo płatny)
              Piątek, 13 października 2017 roku
              Sala1 – niebieskaSala2 – zielonaSala3 – żółtaSala4 – czerwona
              08.30–10.00
              Sala1 – niebieska
              I sesja plenarna: Nauki podstawowe w transplantologii
              Przewodniczący: Jolanta Małyszko, Andrzej Więcek, Andrzej Górski, Leszek Pączek
              1. 8.30–8.50 Świetlana przyszłość czy requiem dla biomarkerów w transplantologii?

                Jolanta Małyszko (Białystok)

              2. 8.50–9.10 Postępy transplantologii, czyli krótka droga od odkrycia do łóżka chorego

                Andrzej Więcek (Katowice)

              3. 9.10–9.30 Terapia fagowa — od leczenia objawowego do terapii przyczynowej

                Andrzej Górski (Warszawa)

              4. 9.30–9.50 Co transplantologia czerpie z innych nauk?

                Leszek Pączek (Warszawa)

              5. 9.50–10.00 Dyskusja
              Sala2 – zielona
              Odległe wyniki przeszczepiania trzustki
              Przewodniczący: Lech Cierpka, Marek Durlik, Tadeusz Grochowiecki
              1. 8.30–8.45 Wprowadzenie. Doniesienia dotyczące przeszczepiania trzustki z polskich ośrodków transplantacyjnych w czasopismach krajowych i zagranicznych

                Lech Cierpka (Katowice)

              2. 8.45–9.00 Jaki schemat przeszczepienia jest najlepszy dla chorego ze schyłkową niewydolnością nerek w przebiegu cukrzycy typu 1?

                Tadeusz Grochowiecki (Warszawa)

              3. 9.00–9.15 Przeszczepianie trzustki oraz wysp trzustkowych — czy istnieje udowodniona przewaga nad leczeniem insuliną?

                Marek Durlik (Warszawa)

              4. 9.15–9.30 Wyniki przeszczepiania trzustki w polskich ośrodkach transplantacyjnych

                Wojciech Lisik (Warszawa)

              5. 9.30–9.45 Wpływ przeszczepiania trzustki na odległe powikłania cukrzycy

                Jacek Ziaja (Katowice)

              6. 9.45–10.00 Dyskusja

                Lech Cierpka (Katowice), Marek Durlik (Warszawa), Tadeusz Grochowiecki (Warszawa), Wojciech Lisik (Warszawa), Jacek Ziaja (Katowice)

              Sala3 – żółta
              Przeszczepianie szpiku — część I
              Przewodniczący: Wiesław Jędrzejczak, Andrzej Hellmann, Piotr Rzepecki
              1. 8.30–8.50 Przeszczepianie szpiku w nowotworach mieloproliferacyjnych w 2017 roku

                Andrzej Hellmann (Gdańsk)

              2. 8.50–9.10 Przeszczepianie szpiku w chorobach z autoagresji w 2017 roku

                Emilian Snarski (Warszawa)

              3. 9.10–9.30 Powikłania po przeszczepieniu szpiku

                Piotr Rzepecki (Warszawa)

              4. 9.30–9.50 Przeszczepianie szpiku od dawców w połowie zgodnych w 2017 roku

                Wiesław Jędrzejczak (Warszawa)

              5. 9.50–10.00 Dyskusja
              Sala4 – czerwona
              Nowotwory po przeszczepieniu narządów
              Przewodniczący: Alicja Dębska-Ślizień, Jerzy Chudek, Sławomir Lizakowski
              1. 8.30–8.50 Zakażenia wirusowe a rozwój nowotworów u biorców przeszczepów

                Magdalena Durlik (Warszawa)

              2. 8.50–9.00 Potransplantacyjna choroba limfoproliferacyjna u pacjenta po przeszczepieniu wątroby — trudności diagnostyczne

                Renata Wieczorek-Godlewska (Warszawa)

              3. 9.00–9.20 Czy nowoczesne terapie raka nerki spełniają nasze oczekiwania?

                Anna Kowalczyk (Gdańsk)

              4. 9.20–9.30 Leczenie systemowe u chorego z chorobą nowotworową po przeszczepie. Opis przypadku

                Katarzyna Sosińska-Mielcarek (Gdańsk)

              5. 9.30–9.50 Rak płaskonabłonkowy u chorych po transplantacji narządów — etiopatogeneza, obraz kliniczny i leczenie

                Agnieszka Cegielska (Gdańsk)

              6. 9.50–10.00 Inwazyjny rak płaskonabłonkowy skóry — SCC u chorego po przeszczepieniu nerki

                Aleksandra Okuniewska (Gdańsk)

              10.00–10.30Przerwa na kawę
              10.30–12.00
              Sala1 – niebieska
              Przeszczepianie nerek — część I
              Przewodniczący: Andrzej Oko, Zbigniew Włodarczyk, Michał Nowicki
              1. 10.30–10.50 Dawca narządu z nowotworem — i co dalej?

                Alicja Dębska-Ślizień (Gdańsk)

              2. 10.50–11.10 Zaburzenia hemostazy w okresie okołooperacyjnym u chorych z niewydolnością nerek

                Janusz Trzebicki (Warszawa)

              3. 11.10–11.30 Operacje naczyniowe i wewnątrznaczyniowe u biorców nerki

                Sławomir Nazarewski (Warszawa)

              4. 11.30–11.50 Przeszczepianie nerek u dzieci z dysfunkcją dolnych dróg moczowych

                Dorota Broniszczak-Czyszek (Warszawa)

              5. 11.50–12.00 Dyskusja
              Sala2 – zielona
              Sesja firmy Chiesi: Wyzwania immunosupresji
              Przewodniczący: Magdalena Durlik
              1. 10:30-10:35 Powitanie

                Magdalena Durlik (Warszawa)

              2. 10:35-11:00 Różnice i ich znaczenie w farmakokinetyce poszczególnych formulacji takrolimusu

                Marek Myślak (Szczecin)

              3. 11:00-11:25 Pacjenci o nietypowej farmakokinetyce takrolimusu – wyzwania dla klinicysty

                Magdalena Durlik (Warszawa)

              4. 11:25-11:50 Pacjent z szybkim metabolizmem takrolimusu – jak identyfikować i poprawiać wyniki leczenia

                Ilona Kurnatowska (Łódź)

              5. 11:50-12:00 Dyskusja
              Sala3 – żółta
              Przeszczepianie narządów klatki piersiowej — część I
              Przewodniczący: Michał Zakliczyński, Mariusz Kuśmierczyk, Tomasz Zieliński
              1. 10.30–10.42 Kwalifikacja chorego będącego na wspomaganiu krążenia do przeszczepienia serca

                Małgorzata Sobieszczańska-Małek (Warszawa)

              2. 10.42–10.54 Przeszczepienie serca u chorego z mechanicznym wspomaganiem krążenia — wyzwania dla chirurga

                Mariusz Kuśmierczyk (Warszawa)

              3. 10.54–11.06 Mechaniczne wspomaganie krążenia i przeszczepienie serca u dzieci. Kiedy możemy liczyć na regenerację?

                Szymon Pawlak (Zabrze)

              4. 11.06–11.18 Wyzwania opieki okołooperacyjnej u chorych po przeszczepieniu serca, u których uprzednio stosowano systemy wspomagania krążenia

                Paweł Nadziakiewicz (Zabrze)

              5. 11.18–11.36 Prezentacje przypadków

                 

              6. 11.36–12.00 Dyskusja

                Małgorzata Sobieszczańska-Małek (Warszawa), Piotr Siondalski (Gdańsk), Paweł Nadziakiewicz (Zabrze), Szymon Pawlak (Zabrze), Janusz Skalski (Kraków), Mariusz Kuśmierczyk (Warszawa), Michał Zembala (Zabrze)

              Sala4 – czerwona
              Terapeutyczne monitorowanie leków immunosupresyjnych w transplantologii narządowej
              Przewodniczący: Tomasz Pawiński, Paweł Kunicki, Mercè Brunet
              1. 10.30–10.55 Clinical utility of biomarkers assay in transplantation Kliniczna użyteczność oznaczania biomarkerów w transplantologii

                Mercè Brunet (Barcelona)

              2. 10.55–11.15 Terapeutyczne monitorowanie leków immunosupresyjnych w tkance nerkowej i wątrobowej — czy warto?

                Tomasz Pawiński (Warszawa)

              3. 11.15–11.40 Interakcje leków immunosupresyjnych zagrożeniem terapii w transplantologii

                Paweł Kunicki (Warszawa)

              4. 11.40–11.50 Hot news — 15th International Congress of Therapeutic Drug Monitoring & Clinical Toxicology (Kioto, Japonia, 24–27.09.2017)

                Tomasz Pawiński (Warszawa)

              5. 11.50–12.00 Dyskusja
              12.00–12.30Przerwa na kawę
              12.30–14.00
              Sala1 – niebieska
              Przeszczepianie wątroby — część I
              Przewodniczący: Krzysztof Zieniewicz, Lech Cierpka, Piotr Kaliciński
              1. 12.30–12.50 Liver transplantation for HCC – 20 years after introducing the Milan criteria

                Pierre-Alain Clavien (Zurich)

              2. 12.50–13.05 HCC w przebiegu NASH — nowy problem na świecie i w Polsce

                Joanna Raszeja-Wyszomirska (Warszawa)

              3. 13.05–13.20 Przeszczepianie wątroby ze wskazań onkologicznych od dawców po zatrzymaniu krążenia (DCD)

                Wojciech Polak (Rotterdam)

              4. 13.20–13.35 Ewolucja wskazań i wyników przeszczepiania wątroby u chorych z HCC w doświadczeniu kliniki

                Waldemar Patkowski (Warszawa)

              5. 13.35–13.50 Pierwotne nowotwory wątroby — wskazanie do transplantacji u dzieci

                Piotr Kaliciński (Warszawa)

              6. 13.50–14.00 Dyskusja
              Sala2 – zielona
              Sesja firmy Astellas: Optymalizacja immunosupresji
              Przewodniczący: Marian Klinger
              1. 12:30-12:35 Powitanie i wprowadzenie

                Marian Klinger (Wrocław)

              2. 12:35-13:00 Optymalizacja immunosupresji po przeszczepieniu nerki

                Marian Klinger (Wrocław)

              3. 13:00-13:25 Optymalizacja immunosupresji po przeszczepieniu wątroby

                Marta Wawrzynowicz-Syczewska (Szczecin)

              4. 13:25-13:45 Long-term outcomes in transplantation - comparative pharmacokinetics of different tacrolimus formulations

                Dr Nas Undre (Astellas Pharma Europe, UK)

              5. 13:45-13:55 Dyskusja i pytania

                 

              6. 13:55-14:00 Podsumowanie

                Marian Klinger (Wrocław)

              Sala3 – żółta
              Immunologia transplantacyjna 2017
              Przewodniczący: Radosław Zagożdżon, Piotr Trzonkowski, Krzysztof Mucha
              1. 12.30–12.45 Czy pacjent po transplantacji potrzebuje leków immunosupresyjnych?

                Krzysztof Mucha (Warszawa)

              2. 12.45–12.50 Dyskusja

                 

              3. 12.50–13.05 Akceptacja czy tolerancja po przeszczepie?

                Piotr Trzonkowski (Gdańsk)

              4. 13.05–13.10 Dyskusja

                 

              5. 13.10–13.25 Produkty terapii zaawansowanych — przez trudy do gwiazd

                Dariusz Śladowski (Warszawa)

              6. 13.25–13.30 Dyskusja

                 

              7. 13.30–13.45 Zablokowanie ostrego odrzucenia i wydłużenie tolerancji immunologicznej przeszczepu skóry u szczura przez autologiczne przeszczepienie szpiku z klonalną delecją limfocytów

                Emilian Snarski (Warszawa)

              8. 13.45–13.55 Evaluation of pretransplant donor specific alloantibodies with different crossmatch techniques

                Maciej Zieliński (Gdańsk)

              9. 13.55–14.00 Dyskusja
              Sala4 – czerwona
              Zakażenia w transplantologii
              Przewodniczący: Magdalena Durlik, Sławomir Nazarewski, Alicja Wiercińska-Drapało
              1. 12.30–12.50 Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C u biorców przeszczepów w dobie leków o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym

                Alicja Wiercińska-Drapało (Warszawa)

              2. 12.50–13.10 Rola wielolekoopornych szczepów bakterii w zakażeniach u pacjentów po transplantacji narządów unaczynionych — nowe wyzwania

                Dariusz Kawecki (Warszawa)

              3. 13.10–13.30 Zakażenie wirusem polyoma BK u biorców przeszczepu nerki

                Dominika Dęborska-Materkowska (Warszawa)

              4. 13.30–13.50 Postępy w diagnostyce i terapii zakażeń grzybiczych u biorców narządów unaczynionych

                Sławomir Nazarewski (Warszawa)

              5. 13.50–14.00 Dyskusja
              14.00–15.30Lunch, sesja plakatowa
              15.30–17.00
              Sala1 – niebieska
              II sesja plenarna: Pobieranie i przeszczepianie narządów od dawców po zatrzymaniu krążenia
              Przewodniczący: Maciej Kosieradzki, Wojciech Polak
              1. 15.30–15.45 Prawo wobec pobierania narządów od dawców po zatrzymaniu krążenia. Czy możliwe jest wykorzystanie narządów od dawców kategorii Maastricht 3?

                Ewa Guzik-Makaruk (Białystok)

              2. 15.45–16.00 Program ECMO dla Wielkopolski — jak jednocześnie ratować życie i rozwijać donację narządów?

                Mateusz Puślecki (Poznań) Marek Jemielity (Poznań)

              3. 16.00–16.15 Czy warto wykorzystywać narządy od dawców po nieodwracalnym zatrzymaniu krążenia?

                Honorata Stadnik (Poznań)

              4. 16.15–16.30 Terapia daremna

                Grzegorz Niewiński (Warszawa)

              5. 16.30–16.45 Pula dawców i efekty przeszczepienia od dawców po oczekiwanym zatrzymaniu krążenia (kategoria Maastricht 3)

                Wojciech Polak (Rotterdam)

              6. 16.45–17.00 Dyskusja
              Sala2 – zielona
              Sesja firmy Roche: Symbioza teorii i praktyki – klucz do optymalnej immunosupresji
              1. Rejestracja leków immunosupresyjnych - regulacje EMA

                Paweł Kunicki (Warszawa)

              2. Strategia monitorowania kwasu mykofenolowego - jak uniknąć błędów

                Tomasz Pawiński (Warszawa)

              3. Optymalne wykorzystanie mykofenolanu mofetylu w programie immunosupresji u biorców przeszczepu nerki

                Marian Klinger (Wrocław)

              4. Schematy immunosupresji w zapobieganiu i leczeniu immunizacji biorcy przeszczepu

                Magdalena Durlik (Warszawa)

              5. MMF u dzieci na immunosupresji bezsteroidowej i młodocianych nieprzestrzegajacych zaleceń

                Ryszard Grenda (Warszawa)

              6. Bezpieczeństwo farmakoterapii MMF - punkt widzenia klinicysty

                Kazimierz Ciechanowski (Szczecin)

              7. Dyskusja panelowa, Q&A
              Sala3 – żółta
              Prawo i etyka
              Przewodniczący: Krzysztof Zieniewicz, Lech Cierpka, Bolesław Rutkowski
              1. 15.30–15.50 Bioetyczne granice transplantologii

                Krzysztof Szczechowski (Katowice)

              2. 15.50–16.10 Handel narządami — mit czy rzeczywistość? Potrzeba dalszych działań

                Roman Danielewicz (Warszawa)

              3. 16.10–17.00 Dyskusja ekspertów

                Moderatorzy: Bolesław Rutkowski (Gdańsk), Krzysztof Szczechowski (Katowice), Roman Danielewicz (Warszawa)

                Uczestnicy: Ewa Guzik-Makaruk (Białystok), Paweł Łuków (Warszawa), Katarzyna Kowal (Poznań), Danuta Ślęczek-Czakon (Katowice)

              Sala4 – czerwona
              Przeszczepianie rogówki
              Przewodniczący: Jacek Szaflik, Iwona Grabska-Liberek, Jerzy Szaflik
              1. 15.30–15.45 Rozwój pozyskiwania rogówek w Polsce na przykładzie Banku Tkanek Oka w Warszawie

                Iwona Grabska-Liberek (Warszawa), Dorota Polak, Anna Matejak, Beata Luty

              2. 15.45–16.00 Przeszczep rogówki ze wskazań nagłych

                Ewa Mrukwa-Kominek (Katowice), Łukasz Drzyzga, Karol Krycia

              3. 16.00–16.15 Ewolucja wskazań do przeszczepienia rogówki

                Jacek P. Szaflik (Warszawa), Monika Łazicka-Gałecka, Monika Udziela, Małgorzata Sybilska, Justyna Izdebska, Grażyna Minkiewicz, Jerzy Szaflik (Warszawa)

              4. 16.15–16.30 Współczesne możliwości terapii choroby przeszczepu rogówki

                Joanna Major (Warszawa), Monika Łazicka-Gałecka, Justyna Izdebska, Jacek Szaflik (Warszawa)

              5. 16.30–16.45 Jak rozpocząć przeszczepianie rogówki w szpitalu? — bez tajemnic

                Marcin Stopa (Poznań), Piotr Przygoda

              6. 16.45–17.00 Dyskusja
              17.00–17.30
              Sala1 – niebieska
              Rejestracja i weryfikacja członków Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego
                17.30–19.00
                Sala1 – niebieska
                Walne Zebranie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego
                  19.30–21.00
                  Uroczysta kolacja (udział dodatkowo płatny)
                    21.00Koncert zespołu HLA 4 transplant i zabawa z DJ ( udział dodatkowo płatny)
                    Sobota, 14 października 2017 roku
                    Sala1 – niebieskaSala2 – zielonaSala3 – żółtaSala4 – czerwona
                    09.00–10.30
                    Sala1 – niebieska
                    III sesja plenarna: Postępy immunosupresji
                    Przewodniczący: Marta Wawrzynowicz-Syczewska, Krzysztof Mucha, Marian Klinger
                    1. 9.00–9.25 Optymalna immunosupresja po przeszczepieniu wątroby z powodu raka wątrobowokomórkowego

                      Piotr Małkowski (Warszawa)

                    2. 9.25–9.50 Leczenie immunosupresyjne u chorych z upośledzoną filtracją kłębuszkową poddanych przeszczepieniu narządowemu innemu niż transplantacja nerki

                      Marian Klinger (Wrocław)

                    3. 9.50–10.15 Influence of intrapatient variability in tacrolimus exposure on long-term survival after solid organ transplantation

                      Denis Hesselink (Rotterdam)

                    4. 10.15–10.30 Dyskusja
                    Sala2 – zielona
                    Sesja Annals of Transplantation
                    Przewodniczący: Krzysztof Zieniewicz, Wojciech Lisik, Marek Graczyński
                    1. 9.00–9.20 Historia Annals of Transplantation

                      Wojciech Lisik (Warszawa)

                    2. 9.20–9.40 Jak zaprojektować badanie naukowe?

                      Maciej Kosieradzki (Warszawa)

                    3. 9.40–10.00 Jak przygotować pracę do publikacji w czasopiśmie recenzowanym?

                      Marek Graczyński (Warszawa)

                    4. 10.00–10.20 Progress in liver transplantation

                      Nigel Heaton (Londyn)

                    5. 10.20–10.30 Dyskusja
                    Sala3 – żółta
                    Wybrane zagadnienia z patomorfologii transplantacyjnej
                    Przewodniczący: Barbara Górnicka, Bogna Ziarkiewicz-Wróblewska, Agnieszka Perkowska-Ptasińska
                    1. 9.00–9.15 Trudności diagnostyczne badania śródoperacyjnego narządów dawcy i biorcy w bezpośrednim okresie przed przeszczepieniem

                      Beata Gierej (Warszawa)

                    2. 9.15–9.35 Odrzucanie wątroby — aktualne wytyczne oceny morfologicznej

                      Barbara Górnicka (Warszawa)

                    3. 9.35–9.55 Odrzucanie nerki — aktualne wytyczne oceny morfologicznej

                      Agnieszka Perkowska-Ptasińska (Warszawa)

                    4. 9.55–10.15 PTLD — wciąż istotny problem u chorych po przeszczepieniu narządów

                      Bogna Ziarkiewicz-Wróblewska (Warszawa)

                    5. 10.15–10.25 Uogólniony narządowy mięsak Kaposiego po przeszczepieniu wątroby — prezentacja pierwszego w Polsce przypadku chorego zakażonego HIV

                      Michał Mazurkiewicz (Warszawa)

                    6. 10.25–10.30 Dyskusja
                    Sala4 – czerwona
                    Sesja zorganizowana we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Banków Tkanek i Komórek: Przeszczepy tkankowe i komórkowe
                    Przewodniczący: Henryk Bursig, Artur Kamiński
                    1. 9.00–9.20 Biotechnologia w rekonstrukcjach stawu kolanowego

                      Konrad Słynarski (Warszawa)

                    2. 9.20–09.30 Wykorzystanie przeszczepu hodowlanych in vitro komponentów skóry w leczeniu chorych ciężko oparzonych

                      Agnieszka Klama-Baryła (Siemianowice Śląskie)

                    3. 9.30–09.40 Nowe zastosowanie bloczków kostnych allogennych — zabieg otwartego sinus lift

                      Kornel Krasny (Warszawa)

                    4. 9.40–09.50 Wykorzystanie krioprezerwowanego allogennego osierdzia w operacjach wad wrodzonych serca u dzieci

                      Mariusz Birbach (Warszawa)

                    5. 9.50–10.00 Wpływ krioprezerwacji na właściwości strukturalne, chemiczne i immunoenzymatyczne alloprzeszczepów zastawki aortalnej

                      Roman Pfitzner (Kraków)

                    6. 10.00–10.10 Czy banki tkanek (tissue establishment, TE) powinny mieć rutynowo dostęp do danych dotyczących wyników klinicznych? Współpraca między TE a użytkownikami końcowymi w oparciu o wczesne wyniki zabiegów z wykorzystaniem sterylizowanej radiacyjnie mrożonej owodni w latach 2012–2016

                      Izabela Uhrynowska-Tyszkiewicz (Warszawa)

                    7. 10.10–10.20 Autologiczny przeszczep chondrocytów w leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej — doświadczenia własne

                      Henryk Bursig (Katowice)

                    8. 10.20–10.30 Przygotowanie tkanek do zabiegu techniką DSAEK – nowa procedura w Banku Tkanek Oka w Lublinie

                      Grażyna Płaszczewska (Lublin)

                    10.30–11.00Przerwa na kawę
                    11.00–12.30
                    Sala1 – niebieska
                    Przeszczepianie wątroby — część II
                    Przewodniczący: Marek Pacholczyk, Paweł Chudoba, Samir Zeair
                    1. 11.00–11.20 Nowotwory wątroby jako wskazanie do przeszczepienia wątroby — tendencje światowe

                      Marek Pacholczyk (Warszawa)

                    2. 11.20–11.35 Późne nawroty nowotworów po przeszczepieniu wątroby

                      Krzysztof Mucha (Warszawa)

                    3. 11.35–11.50 Czy DAA’s zmieniają obraz listy oczekujących na transplantację wątroby?

                      Olga Tronina (Warszawa)

                    4. 11.50–12.05 Strategia postępowania z chorymi z HCC oczekujących na transplantację wątroby

                      Robert Król (Katowice)

                    5. 12.05–12.15 Wpływ restrykcyjnej płynoterapii na śródoperacyjną utratę krwi podczas operacji przeszczepienia wątroby. Badanie retrospektywne

                      Jan Pluta (Warszawa)

                    6. 12.15–12.30 Dyskusja
                    Sala2 – zielona
                    Przeszczepianie nerek — część II
                    Przewodniczący: Władysław Sułowicz, Marek Ostrowski, Magdalena Krajewska
                    1. 11.00–11.20 Atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy i transplantacje

                      Ryszard Grenda (Warszawa)

                    2. 11.20–11.40 Indywidualizacja po przeszczepowej immunosupresji

                      Marian Klinger (Wrocław)

                    3. 11.40–12.00 Funkcja przeszczepu a powikłania sercowo-naczyniowe — implikacje terapeutyczne

                      Jolanta Małyszko (Białystok)

                    4. 12.00–12.20 Postępy w diagnostyce i leczeniu odrzucania zależnego od przeciwciał

                      Magdalena Durlik (Warszawa)

                    5. 12.20–12.30 Dyskusja
                    Sala3 – żółta
                    Przeszczepianie narządów klatki piersiowej — część II
                    Przewodniczący: Tomasz Grodzki, Wojciech Dyszkiewicz, Jacek Wojarski
                    1. 11.00–11.20 Update on EVLP (Ex Vivo Lung Perfusion) and OCS (Organ Caring System)

                      Gregor Warnecke (Hanower)

                    2. 11.20–11.35 Trudności i zagrożenia podczas LTx

                      Bartosz Kubisa (Szczecin)

                    3. 11.35–11.50 Mukowiscydoza a LTx

                      Jacek Wojarski (Zabrze)

                    4. 11.50–12.05 Nowy ośrodek, stare problemy — tworzenie oddziału transplantacji płuc w Poznaniu

                      Cezary Piwkowski (Poznań)

                    5. 12.05–12.20 Najnowsze trendy w prowadzeniu chorych po LTx

                      Maria Piotrowska (Szczecin)

                    6. 12.20–12.30 Dyskusja
                    Sala4 – czerwona
                    Sesja VCA — unaczynione przeszczepy złożone
                    Przewodniczący: Adam Maciejewski, Dorota Kamińska, Jerzy Jabłecki
                    1. 11.00–11.20 Antalya experience in VCA

                      Ozlenen Ozkan (Antalya)

                    2. 11.20–11.30 Doświadczenia ośrodka gliwickiego w allotransplantacji twarzy

                      Łukasz Krakowczyk (Gliwice)

                    3. 11.30–11.40 Złożone allotransplantacje narządów szyi — doświadczenia własne

                      Adam Maciejewski (Gliwice)

                    4. 11.40–11.50 Alternatywy klasycznej mikrochirurgii rekonstrukcyjnej dla allotransplantacji

                      Maciej Grajek (Gliwice)

                    5. 11.50–12.00 Pierwszy na świecie przeszczep kończyny górnej w przypadku wrodzonego braku ręki

                      Adam Domanasiewicz (Wrocław)

                    6. 12.00–12.10 10 lat doświadczeń w zakresie przeszczepów kończyny górnej

                      Jerzy Jabłecki (Trzebnica)

                    7. 12.10–12.20 Podobni, a jednak różni — odrzucanie i leczenie immunosupresyjne u biorców przeszczepów kończyny górnej

                      Dorota Kamińska (Wrocław)

                    12.30–13.00Przerwa z lunchboxami (lunchboxy będą wydawane w punktach gastronomicznych)
                    13.00–14.45
                    Sala1 – niebieska
                    IV sesja plenarna: Postępy w polskiej transplantologii
                    Przewodniczący: Piotr Przybyłowski, Krzysztof Zieniewicz, Marian Zembala

                    Moderatorzy sesji: Lech Cierpka, Tomasz Grodzki, Mariusz Kuśmierczyk

                    1. 13.00–13.03 Wprowadzenie

                      Krzysztof Zieniewicz (Warszawa)

                    2. 13.03–13.18 Gdzie jesteśmy w polskiej transplantologii? — osiągnięcia i plany na przyszłość

                      Leszek Pączek (Warszawa)

                    3. 13.18–13.26 Przeszczepy wielotkankowe

                      Adam Maciejewski (Gliwice)

                    4. 13.26–13.34 Transplantacje narządów u dzieci w Polsce

                      Piotr Kaliciński (Warszawa)

                    5. 13.34–13.42 Przeszczepy rogówki u dorosłych i dzieci w Polsce

                      Edward Wylęgała (Katowice)

                    6. 13.42–13.50 Przeszczepienia serca u dorosłych i dzieci a mechaniczne wspomaganie serca. Nowe wyzwania i nowe zobowiązania wobec leczonych, leczących i odpowiedzialnych za leczenie

                      Marian Zembala (Zabrze)

                    7. 13.50–13.58 Przeszczepienia płuc u chorych z mukowiscydozą w Polsce. Nowe zastosowania systemu perfuzji pozaustrojowej płuc

                      Jacek Wojarski (Zabrze)

                    8. 13.58–14.06 Postępy w przeszczepianiu komórek krwiotwórczych

                      Wiesław Jędrzejczak (Warszawa)

                    9. 14.06–14.14 Postępy w transplantacji wątroby u dorosłych

                      Waldemar Patkowski (Warszawa)

                    10. 14.14–14.22 Rozwój w transplantacji trzustki — wyzwanie wobec inteligentnych pomp insulinowych

                      Marek Durlik (Warszawa)

                    11. 14.22–14.30 Bankowanie tkanek w Polsce — rozwój i znaczenie

                      Artur Kamiński (Warszawa)

                    12. 14.30–14.45 Dyskusja
                    14.45–15.00
                    Zakończenie kongresu
                    Przewodniczący: Piotr Przybyłowski, Krzysztof Zieniewicz
                      Czwartek, 12 października 2017 roku
                      Sala1 – niebieska
                      Sala2 – zielona
                      Sala3 – żółta
                      Sala4 – czerwona
                      10.00–12.00
                      Sala4 – czerwona
                      Zebranie Zarządu Głównego
                        12.30–14.00
                        Sala2 – zielona
                        I sesja Poltransplantu i Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych
                        Przewodniczący: Artur Kamiński, Roman Danielewicz, Jarosław Czerwiński
                        1. 12.30–12.45 Zmiany w prawie transplantacyjnym

                          Artur Kamiński (Warszawa)

                        2. 12.45–13.00 Stwierdzanie śmierci według nowych przepisów

                          Romuald Bohatyrewicz (Szczecin)

                        3. 13.00–13.15 Stratyfikacja szpitali z potencjałem dawstwa. Sieć koordynatorów transplantacyjnych w Polsce

                          Teresa Danek (Warszawa), Anna Pszenny (Warszawa)

                        4. 13.15–13.30 Pobieranie narządów od zmarłych w Polsce obcokrajowców

                          Jarosław Czerwiński (Warszawa)

                        5. 13.30–13.45 Pobieranie rogówek od zmarłych dawców

                          Dorota Polak (Warszawa)

                        6. 13.45-14.00 Rekrutacja dawców szpiku

                          Tigran Torosian (DKMS Polska, Warszawa)

                        Sala4 – czerwona
                        Zebranie Zespołu Konsultantów Wojewódzkich
                          14.00–14.30
                          Przerwa
                          14.30–16.00
                          Sala2 – zielona
                          II sesja Poltransplantu i Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych
                          Przewodniczący: Krzysztof Pabisiak, Wojciech Czapiewski, Romuald Bohatyrewicz
                          1. 14.30–14.50 Polskie Stowarzyszenie Koordynatorów Transplantacyjnych

                            Wojciech Czapiewski (Poznań)

                          2. 14.50–15.50 Co dobre, a co niewłaściwe w koordynacji pobrań narządów i tkanek?

                            Krystyna Antoszkiewicz (koordynator Poltransplantu, Warszawa) Krzysztof Pabisiak (koordynator regionalny, Szczecin) Filip Szeremeta (koordynator szpitalny, Cieszyn) Aleksandra Kaczorowska (koordynator tkankowy)

                          3. 15.50–16.00 Komisja Europejska. Europejskie dobre praktyki w obszarze pobierania i przeszczepiania narządów

                            Jarosław Czerwiński (Warszawa)

                          Sala3 – żółta
                          Pielęgniarstwo transplantacyjne
                          Przewodniczący: Piotr Małkowski, Roman Danielewicz, Marta Hreńczuk
                          1. 14.30–14.55 Zadania pielęgniarki w ograniczaniu rozwoju cukrzycy potransplantacyjnej u biorców nerki

                            Beata Białobrzeska (Gdańsk)

                          2. 14.55–15.20 Zastosowanie protokołu ERAS a opieka pielęgniarska nad pacjentem po przeszczepieniu nerki

                            Irena Milaniak (Kraków)

                          3. 15.20–15.45 Leczenie pozaustrojowe w niewydolności wątroby jako pomost do transplantacji w aspekcie opieki pielęgniarskiej

                            Marta Hreńczuk (Warszawa)

                          4. 15.45–16.00 Dyskusja
                          Sala4 – czerwona
                          14.30–15.30 Zebranie Unii Medycyny Transplantacyjnej

                          15:30-16:00 Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów

                           

                            16.00–17.00
                            Sala4 – czerwona
                            Konferencja prasowa
                              17.00–17.25
                              Sala1 – niebieska
                              Uroczyste otwarcie kongresu
                              Przewodniczący: Krzysztof Zieniewicz (Warszawa), Piotr Przybyłowski (Kraków)
                              1. 17.00–17.10 Przywitanie gości

                                Krzysztof Zieniewicz (Warszawa)

                              2. 17.10–17.25 Przemówienia zaproszonych gości
                              17.25–18.25
                              Sala1 – niebieska
                              Wykłady inauguracyjne
                              1. 17.25–17.45 Wspomnienie o Profesorze Mieczysławie Lao

                                Magdalena Durlik (Warszawa)

                              2. 17.45–18.05 Wykład na zaproszenie Prezesa PTT

                                PAN — Harvard — UCLA w 40 lat: Refleksje Naukowca-Lekarza w Transplantacji Narządów

                                Jerzy Kupiec-Węgliński (Los Angeles, USA)

                              3. 18.05–18.25 Wykład im. Wojciecha Rowińskiego

                                Czy otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka u żywego dawcy nerki?

                                Andrzej Więcek (Katowice)

                              18.25–18.40
                              Sala1 – niebieska
                              18.25–18.40 Wręczenie Nagród Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego Pro Transplantationibus Fovendis oraz Rozstrzygnięcie konkursu na grant Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego
                                18.40–19.10
                                Sala1 – niebieska
                                Koktajl powitalny (udział dodatkowo płatny)
                                19.10–20.00
                                Sala1 – niebieska
                                Koncert zespołu Myrczek & Tomaszewski — Palm Jazz (udział dodatkowo płatny)
                                  Piątek, 13 października 2017 roku
                                  Sala1 – niebieska
                                  Sala2 – zielona
                                  Sala3 – żółta
                                  Sala4 – czerwona
                                  08.30–10.00
                                  Sala1 – niebieska
                                  I sesja plenarna: Nauki podstawowe w transplantologii
                                  Przewodniczący: Jolanta Małyszko, Andrzej Więcek, Andrzej Górski, Leszek Pączek
                                  1. 8.30–8.50 Świetlana przyszłość czy requiem dla biomarkerów w transplantologii?

                                    Jolanta Małyszko (Białystok)

                                  2. 8.50–9.10 Postępy transplantologii, czyli krótka droga od odkrycia do łóżka chorego

                                    Andrzej Więcek (Katowice)

                                  3. 9.10–9.30 Terapia fagowa — od leczenia objawowego do terapii przyczynowej

                                    Andrzej Górski (Warszawa)

                                  4. 9.30–9.50 Co transplantologia czerpie z innych nauk?

                                    Leszek Pączek (Warszawa)

                                  5. 9.50–10.00 Dyskusja
                                  Sala2 – zielona
                                  Odległe wyniki przeszczepiania trzustki
                                  Przewodniczący: Lech Cierpka, Marek Durlik, Tadeusz Grochowiecki
                                  1. 8.30–8.45 Wprowadzenie. Doniesienia dotyczące przeszczepiania trzustki z polskich ośrodków transplantacyjnych w czasopismach krajowych i zagranicznych

                                    Lech Cierpka (Katowice)

                                  2. 8.45–9.00 Jaki schemat przeszczepienia jest najlepszy dla chorego ze schyłkową niewydolnością nerek w przebiegu cukrzycy typu 1?

                                    Tadeusz Grochowiecki (Warszawa)

                                  3. 9.00–9.15 Przeszczepianie trzustki oraz wysp trzustkowych — czy istnieje udowodniona przewaga nad leczeniem insuliną?

                                    Marek Durlik (Warszawa)

                                  4. 9.15–9.30 Wyniki przeszczepiania trzustki w polskich ośrodkach transplantacyjnych

                                    Wojciech Lisik (Warszawa)

                                  5. 9.30–9.45 Wpływ przeszczepiania trzustki na odległe powikłania cukrzycy

                                    Jacek Ziaja (Katowice)

                                  6. 9.45–10.00 Dyskusja

                                    Lech Cierpka (Katowice), Marek Durlik (Warszawa), Tadeusz Grochowiecki (Warszawa), Wojciech Lisik (Warszawa), Jacek Ziaja (Katowice)

                                  Sala3 – żółta
                                  Przeszczepianie szpiku — część I
                                  Przewodniczący: Wiesław Jędrzejczak, Andrzej Hellmann, Piotr Rzepecki
                                  1. 8.30–8.50 Przeszczepianie szpiku w nowotworach mieloproliferacyjnych w 2017 roku

                                    Andrzej Hellmann (Gdańsk)

                                  2. 8.50–9.10 Przeszczepianie szpiku w chorobach z autoagresji w 2017 roku

                                    Emilian Snarski (Warszawa)

                                  3. 9.10–9.30 Powikłania po przeszczepieniu szpiku

                                    Piotr Rzepecki (Warszawa)

                                  4. 9.30–9.50 Przeszczepianie szpiku od dawców w połowie zgodnych w 2017 roku

                                    Wiesław Jędrzejczak (Warszawa)

                                  5. 9.50–10.00 Dyskusja
                                  Sala4 – czerwona
                                  Nowotwory po przeszczepieniu narządów
                                  Przewodniczący: Alicja Dębska-Ślizień, Jerzy Chudek, Sławomir Lizakowski
                                  1. 8.30–8.50 Zakażenia wirusowe a rozwój nowotworów u biorców przeszczepów

                                    Magdalena Durlik (Warszawa)

                                  2. 8.50–9.00 Potransplantacyjna choroba limfoproliferacyjna u pacjenta po przeszczepieniu wątroby — trudności diagnostyczne

                                    Renata Wieczorek-Godlewska (Warszawa)

                                  3. 9.00–9.20 Czy nowoczesne terapie raka nerki spełniają nasze oczekiwania?

                                    Anna Kowalczyk (Gdańsk)

                                  4. 9.20–9.30 Leczenie systemowe u chorego z chorobą nowotworową po przeszczepie. Opis przypadku

                                    Katarzyna Sosińska-Mielcarek (Gdańsk)

                                  5. 9.30–9.50 Rak płaskonabłonkowy u chorych po transplantacji narządów — etiopatogeneza, obraz kliniczny i leczenie

                                    Agnieszka Cegielska (Gdańsk)

                                  6. 9.50–10.00 Inwazyjny rak płaskonabłonkowy skóry — SCC u chorego po przeszczepieniu nerki

                                    Aleksandra Okuniewska (Gdańsk)

                                  10.00–10.30
                                  Przerwa na kawę
                                  10.30–12.00
                                  Sala1 – niebieska
                                  Przeszczepianie nerek — część I
                                  Przewodniczący: Andrzej Oko, Zbigniew Włodarczyk, Michał Nowicki
                                  1. 10.30–10.50 Dawca narządu z nowotworem — i co dalej?

                                    Alicja Dębska-Ślizień (Gdańsk)

                                  2. 10.50–11.10 Zaburzenia hemostazy w okresie okołooperacyjnym u chorych z niewydolnością nerek

                                    Janusz Trzebicki (Warszawa)

                                  3. 11.10–11.30 Operacje naczyniowe i wewnątrznaczyniowe u biorców nerki

                                    Sławomir Nazarewski (Warszawa)

                                  4. 11.30–11.50 Przeszczepianie nerek u dzieci z dysfunkcją dolnych dróg moczowych

                                    Dorota Broniszczak-Czyszek (Warszawa)

                                  5. 11.50–12.00 Dyskusja
                                  Sala2 – zielona
                                  Sesja firmy Chiesi: Wyzwania immunosupresji
                                  Przewodniczący: Magdalena Durlik
                                  1. 10:30-10:35 Powitanie

                                    Magdalena Durlik (Warszawa)

                                  2. 10:35-11:00 Różnice i ich znaczenie w farmakokinetyce poszczególnych formulacji takrolimusu

                                    Marek Myślak (Szczecin)

                                  3. 11:00-11:25 Pacjenci o nietypowej farmakokinetyce takrolimusu – wyzwania dla klinicysty

                                    Magdalena Durlik (Warszawa)

                                  4. 11:25-11:50 Pacjent z szybkim metabolizmem takrolimusu – jak identyfikować i poprawiać wyniki leczenia

                                    Ilona Kurnatowska (Łódź)

                                  5. 11:50-12:00 Dyskusja
                                  Sala3 – żółta
                                  Przeszczepianie narządów klatki piersiowej — część I
                                  Przewodniczący: Michał Zakliczyński, Mariusz Kuśmierczyk, Tomasz Zieliński
                                  1. 10.30–10.42 Kwalifikacja chorego będącego na wspomaganiu krążenia do przeszczepienia serca

                                    Małgorzata Sobieszczańska-Małek (Warszawa)

                                  2. 10.42–10.54 Przeszczepienie serca u chorego z mechanicznym wspomaganiem krążenia — wyzwania dla chirurga

                                    Mariusz Kuśmierczyk (Warszawa)

                                  3. 10.54–11.06 Mechaniczne wspomaganie krążenia i przeszczepienie serca u dzieci. Kiedy możemy liczyć na regenerację?

                                    Szymon Pawlak (Zabrze)

                                  4. 11.06–11.18 Wyzwania opieki okołooperacyjnej u chorych po przeszczepieniu serca, u których uprzednio stosowano systemy wspomagania krążenia

                                    Paweł Nadziakiewicz (Zabrze)

                                  5. 11.18–11.36 Prezentacje przypadków

                                     

                                  6. 11.36–12.00 Dyskusja

                                    Małgorzata Sobieszczańska-Małek (Warszawa), Piotr Siondalski (Gdańsk), Paweł Nadziakiewicz (Zabrze), Szymon Pawlak (Zabrze), Janusz Skalski (Kraków), Mariusz Kuśmierczyk (Warszawa), Michał Zembala (Zabrze)

                                  Sala4 – czerwona
                                  Terapeutyczne monitorowanie leków immunosupresyjnych w transplantologii narządowej
                                  Przewodniczący: Tomasz Pawiński, Paweł Kunicki, Mercè Brunet
                                  1. 10.30–10.55 Clinical utility of biomarkers assay in transplantation Kliniczna użyteczność oznaczania biomarkerów w transplantologii

                                    Mercè Brunet (Barcelona)

                                  2. 10.55–11.15 Terapeutyczne monitorowanie leków immunosupresyjnych w tkance nerkowej i wątrobowej — czy warto?

                                    Tomasz Pawiński (Warszawa)

                                  3. 11.15–11.40 Interakcje leków immunosupresyjnych zagrożeniem terapii w transplantologii

                                    Paweł Kunicki (Warszawa)

                                  4. 11.40–11.50 Hot news — 15th International Congress of Therapeutic Drug Monitoring & Clinical Toxicology (Kioto, Japonia, 24–27.09.2017)

                                    Tomasz Pawiński (Warszawa)

                                  5. 11.50–12.00 Dyskusja
                                  12.00–12.30
                                  Przerwa na kawę
                                  12.30–14.00
                                  Sala1 – niebieska
                                  Przeszczepianie wątroby — część I
                                  Przewodniczący: Krzysztof Zieniewicz, Lech Cierpka, Piotr Kaliciński
                                  1. 12.30–12.50 Liver transplantation for HCC – 20 years after introducing the Milan criteria

                                    Pierre-Alain Clavien (Zurich)

                                  2. 12.50–13.05 HCC w przebiegu NASH — nowy problem na świecie i w Polsce

                                    Joanna Raszeja-Wyszomirska (Warszawa)

                                  3. 13.05–13.20 Przeszczepianie wątroby ze wskazań onkologicznych od dawców po zatrzymaniu krążenia (DCD)

                                    Wojciech Polak (Rotterdam)

                                  4. 13.20–13.35 Ewolucja wskazań i wyników przeszczepiania wątroby u chorych z HCC w doświadczeniu kliniki

                                    Waldemar Patkowski (Warszawa)

                                  5. 13.35–13.50 Pierwotne nowotwory wątroby — wskazanie do transplantacji u dzieci

                                    Piotr Kaliciński (Warszawa)

                                  6. 13.50–14.00 Dyskusja
                                  Sala2 – zielona
                                  Sesja firmy Astellas: Optymalizacja immunosupresji
                                  Przewodniczący: Marian Klinger
                                  1. 12:30-12:35 Powitanie i wprowadzenie

                                    Marian Klinger (Wrocław)

                                  2. 12:35-13:00 Optymalizacja immunosupresji po przeszczepieniu nerki

                                    Marian Klinger (Wrocław)

                                  3. 13:00-13:25 Optymalizacja immunosupresji po przeszczepieniu wątroby

                                    Marta Wawrzynowicz-Syczewska (Szczecin)

                                  4. 13:25-13:45 Long-term outcomes in transplantation - comparative pharmacokinetics of different tacrolimus formulations

                                    Dr Nas Undre (Astellas Pharma Europe, UK)

                                  5. 13:45-13:55 Dyskusja i pytania

                                     

                                  6. 13:55-14:00 Podsumowanie

                                    Marian Klinger (Wrocław)

                                  Sala3 – żółta
                                  Immunologia transplantacyjna 2017
                                  Przewodniczący: Radosław Zagożdżon, Piotr Trzonkowski, Krzysztof Mucha
                                  1. 12.30–12.45 Czy pacjent po transplantacji potrzebuje leków immunosupresyjnych?

                                    Krzysztof Mucha (Warszawa)

                                  2. 12.45–12.50 Dyskusja

                                     

                                  3. 12.50–13.05 Akceptacja czy tolerancja po przeszczepie?

                                    Piotr Trzonkowski (Gdańsk)

                                  4. 13.05–13.10 Dyskusja

                                     

                                  5. 13.10–13.25 Produkty terapii zaawansowanych — przez trudy do gwiazd

                                    Dariusz Śladowski (Warszawa)

                                  6. 13.25–13.30 Dyskusja

                                     

                                  7. 13.30–13.45 Zablokowanie ostrego odrzucenia i wydłużenie tolerancji immunologicznej przeszczepu skóry u szczura przez autologiczne przeszczepienie szpiku z klonalną delecją limfocytów

                                    Emilian Snarski (Warszawa)

                                  8. 13.45–13.55 Evaluation of pretransplant donor specific alloantibodies with different crossmatch techniques

                                    Maciej Zieliński (Gdańsk)

                                  9. 13.55–14.00 Dyskusja
                                  Sala4 – czerwona
                                  Zakażenia w transplantologii
                                  Przewodniczący: Magdalena Durlik, Sławomir Nazarewski, Alicja Wiercińska-Drapało
                                  1. 12.30–12.50 Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C u biorców przeszczepów w dobie leków o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym

                                    Alicja Wiercińska-Drapało (Warszawa)

                                  2. 12.50–13.10 Rola wielolekoopornych szczepów bakterii w zakażeniach u pacjentów po transplantacji narządów unaczynionych — nowe wyzwania

                                    Dariusz Kawecki (Warszawa)

                                  3. 13.10–13.30 Zakażenie wirusem polyoma BK u biorców przeszczepu nerki

                                    Dominika Dęborska-Materkowska (Warszawa)

                                  4. 13.30–13.50 Postępy w diagnostyce i terapii zakażeń grzybiczych u biorców narządów unaczynionych

                                    Sławomir Nazarewski (Warszawa)

                                  5. 13.50–14.00 Dyskusja
                                  14.00–15.30
                                  Lunch, sesja plakatowa
                                  15.30–17.00
                                  Sala1 – niebieska
                                  II sesja plenarna: Pobieranie i przeszczepianie narządów od dawców po zatrzymaniu krążenia
                                  Przewodniczący: Maciej Kosieradzki, Wojciech Polak
                                  1. 15.30–15.45 Prawo wobec pobierania narządów od dawców po zatrzymaniu krążenia. Czy możliwe jest wykorzystanie narządów od dawców kategorii Maastricht 3?

                                    Ewa Guzik-Makaruk (Białystok)

                                  2. 15.45–16.00 Program ECMO dla Wielkopolski — jak jednocześnie ratować życie i rozwijać donację narządów?

                                    Mateusz Puślecki (Poznań) Marek Jemielity (Poznań)

                                  3. 16.00–16.15 Czy warto wykorzystywać narządy od dawców po nieodwracalnym zatrzymaniu krążenia?

                                    Honorata Stadnik (Poznań)

                                  4. 16.15–16.30 Terapia daremna

                                    Grzegorz Niewiński (Warszawa)

                                  5. 16.30–16.45 Pula dawców i efekty przeszczepienia od dawców po oczekiwanym zatrzymaniu krążenia (kategoria Maastricht 3)

                                    Wojciech Polak (Rotterdam)

                                  6. 16.45–17.00 Dyskusja
                                  Sala2 – zielona
                                  Sesja firmy Roche: Symbioza teorii i praktyki – klucz do optymalnej immunosupresji
                                  1. Rejestracja leków immunosupresyjnych - regulacje EMA

                                    Paweł Kunicki (Warszawa)

                                  2. Strategia monitorowania kwasu mykofenolowego - jak uniknąć błędów

                                    Tomasz Pawiński (Warszawa)

                                  3. Optymalne wykorzystanie mykofenolanu mofetylu w programie immunosupresji u biorców przeszczepu nerki

                                    Marian Klinger (Wrocław)

                                  4. Schematy immunosupresji w zapobieganiu i leczeniu immunizacji biorcy przeszczepu

                                    Magdalena Durlik (Warszawa)

                                  5. MMF u dzieci na immunosupresji bezsteroidowej i młodocianych nieprzestrzegajacych zaleceń

                                    Ryszard Grenda (Warszawa)

                                  6. Bezpieczeństwo farmakoterapii MMF - punkt widzenia klinicysty

                                    Kazimierz Ciechanowski (Szczecin)

                                  7. Dyskusja panelowa, Q&A
                                  Sala3 – żółta
                                  Prawo i etyka
                                  Przewodniczący: Krzysztof Zieniewicz, Lech Cierpka, Bolesław Rutkowski
                                  1. 15.30–15.50 Bioetyczne granice transplantologii

                                    Krzysztof Szczechowski (Katowice)

                                  2. 15.50–16.10 Handel narządami — mit czy rzeczywistość? Potrzeba dalszych działań

                                    Roman Danielewicz (Warszawa)

                                  3. 16.10–17.00 Dyskusja ekspertów

                                    Moderatorzy: Bolesław Rutkowski (Gdańsk), Krzysztof Szczechowski (Katowice), Roman Danielewicz (Warszawa)

                                    Uczestnicy: Ewa Guzik-Makaruk (Białystok), Paweł Łuków (Warszawa), Katarzyna Kowal (Poznań), Danuta Ślęczek-Czakon (Katowice)

                                  Sala4 – czerwona
                                  Przeszczepianie rogówki
                                  Przewodniczący: Jacek Szaflik, Iwona Grabska-Liberek, Jerzy Szaflik
                                  1. 15.30–15.45 Rozwój pozyskiwania rogówek w Polsce na przykładzie Banku Tkanek Oka w Warszawie

                                    Iwona Grabska-Liberek (Warszawa), Dorota Polak, Anna Matejak, Beata Luty

                                  2. 15.45–16.00 Przeszczep rogówki ze wskazań nagłych

                                    Ewa Mrukwa-Kominek (Katowice), Łukasz Drzyzga, Karol Krycia

                                  3. 16.00–16.15 Ewolucja wskazań do przeszczepienia rogówki

                                    Jacek P. Szaflik (Warszawa), Monika Łazicka-Gałecka, Monika Udziela, Małgorzata Sybilska, Justyna Izdebska, Grażyna Minkiewicz, Jerzy Szaflik (Warszawa)

                                  4. 16.15–16.30 Współczesne możliwości terapii choroby przeszczepu rogówki

                                    Joanna Major (Warszawa), Monika Łazicka-Gałecka, Justyna Izdebska, Jacek Szaflik (Warszawa)

                                  5. 16.30–16.45 Jak rozpocząć przeszczepianie rogówki w szpitalu? — bez tajemnic

                                    Marcin Stopa (Poznań), Piotr Przygoda

                                  6. 16.45–17.00 Dyskusja
                                  17.00–17.30
                                  Sala1 – niebieska
                                  Rejestracja i weryfikacja członków Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego
                                    17.30–19.00
                                    Sala1 – niebieska
                                    Walne Zebranie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego
                                      19.30–21.00
                                      Uroczysta kolacja (udział dodatkowo płatny)
                                        21.00
                                        Koncert zespołu HLA 4 transplant i zabawa z DJ ( udział dodatkowo płatny)
                                        Sobota, 14 października 2017 roku
                                        Sala1 – niebieska
                                        Sala2 – zielona
                                        Sala3 – żółta
                                        Sala4 – czerwona
                                        09.00–10.30
                                        Sala1 – niebieska
                                        III sesja plenarna: Postępy immunosupresji
                                        Przewodniczący: Marta Wawrzynowicz-Syczewska, Krzysztof Mucha, Marian Klinger
                                        1. 9.00–9.25 Optymalna immunosupresja po przeszczepieniu wątroby z powodu raka wątrobowokomórkowego

                                          Piotr Małkowski (Warszawa)

                                        2. 9.25–9.50 Leczenie immunosupresyjne u chorych z upośledzoną filtracją kłębuszkową poddanych przeszczepieniu narządowemu innemu niż transplantacja nerki

                                          Marian Klinger (Wrocław)

                                        3. 9.50–10.15 Influence of intrapatient variability in tacrolimus exposure on long-term survival after solid organ transplantation

                                          Denis Hesselink (Rotterdam)

                                        4. 10.15–10.30 Dyskusja
                                        Sala2 – zielona
                                        Sesja Annals of Transplantation
                                        Przewodniczący: Krzysztof Zieniewicz, Wojciech Lisik, Marek Graczyński
                                        1. 9.00–9.20 Historia Annals of Transplantation

                                          Wojciech Lisik (Warszawa)

                                        2. 9.20–9.40 Jak zaprojektować badanie naukowe?

                                          Maciej Kosieradzki (Warszawa)

                                        3. 9.40–10.00 Jak przygotować pracę do publikacji w czasopiśmie recenzowanym?

                                          Marek Graczyński (Warszawa)

                                        4. 10.00–10.20 Progress in liver transplantation

                                          Nigel Heaton (Londyn)

                                        5. 10.20–10.30 Dyskusja
                                        Sala3 – żółta
                                        Wybrane zagadnienia z patomorfologii transplantacyjnej
                                        Przewodniczący: Barbara Górnicka, Bogna Ziarkiewicz-Wróblewska, Agnieszka Perkowska-Ptasińska
                                        1. 9.00–9.15 Trudności diagnostyczne badania śródoperacyjnego narządów dawcy i biorcy w bezpośrednim okresie przed przeszczepieniem

                                          Beata Gierej (Warszawa)

                                        2. 9.15–9.35 Odrzucanie wątroby — aktualne wytyczne oceny morfologicznej

                                          Barbara Górnicka (Warszawa)

                                        3. 9.35–9.55 Odrzucanie nerki — aktualne wytyczne oceny morfologicznej

                                          Agnieszka Perkowska-Ptasińska (Warszawa)

                                        4. 9.55–10.15 PTLD — wciąż istotny problem u chorych po przeszczepieniu narządów

                                          Bogna Ziarkiewicz-Wróblewska (Warszawa)

                                        5. 10.15–10.25 Uogólniony narządowy mięsak Kaposiego po przeszczepieniu wątroby — prezentacja pierwszego w Polsce przypadku chorego zakażonego HIV

                                          Michał Mazurkiewicz (Warszawa)

                                        6. 10.25–10.30 Dyskusja
                                        Sala4 – czerwona
                                        Sesja zorganizowana we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Banków Tkanek i Komórek: Przeszczepy tkankowe i komórkowe
                                        Przewodniczący: Henryk Bursig, Artur Kamiński
                                        1. 9.00–9.20 Biotechnologia w rekonstrukcjach stawu kolanowego

                                          Konrad Słynarski (Warszawa)

                                        2. 9.20–09.30 Wykorzystanie przeszczepu hodowlanych in vitro komponentów skóry w leczeniu chorych ciężko oparzonych

                                          Agnieszka Klama-Baryła (Siemianowice Śląskie)

                                        3. 9.30–09.40 Nowe zastosowanie bloczków kostnych allogennych — zabieg otwartego sinus lift

                                          Kornel Krasny (Warszawa)

                                        4. 9.40–09.50 Wykorzystanie krioprezerwowanego allogennego osierdzia w operacjach wad wrodzonych serca u dzieci

                                          Mariusz Birbach (Warszawa)

                                        5. 9.50–10.00 Wpływ krioprezerwacji na właściwości strukturalne, chemiczne i immunoenzymatyczne alloprzeszczepów zastawki aortalnej

                                          Roman Pfitzner (Kraków)

                                        6. 10.00–10.10 Czy banki tkanek (tissue establishment, TE) powinny mieć rutynowo dostęp do danych dotyczących wyników klinicznych? Współpraca między TE a użytkownikami końcowymi w oparciu o wczesne wyniki zabiegów z wykorzystaniem sterylizowanej radiacyjnie mrożonej owodni w latach 2012–2016

                                          Izabela Uhrynowska-Tyszkiewicz (Warszawa)

                                        7. 10.10–10.20 Autologiczny przeszczep chondrocytów w leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej — doświadczenia własne

                                          Henryk Bursig (Katowice)

                                        8. 10.20–10.30 Przygotowanie tkanek do zabiegu techniką DSAEK – nowa procedura w Banku Tkanek Oka w Lublinie

                                          Grażyna Płaszczewska (Lublin)

                                        10.30–11.00
                                        Przerwa na kawę
                                        11.00–12.30
                                        Sala1 – niebieska
                                        Przeszczepianie wątroby — część II
                                        Przewodniczący: Marek Pacholczyk, Paweł Chudoba, Samir Zeair
                                        1. 11.00–11.20 Nowotwory wątroby jako wskazanie do przeszczepienia wątroby — tendencje światowe

                                          Marek Pacholczyk (Warszawa)

                                        2. 11.20–11.35 Późne nawroty nowotworów po przeszczepieniu wątroby

                                          Krzysztof Mucha (Warszawa)

                                        3. 11.35–11.50 Czy DAA’s zmieniają obraz listy oczekujących na transplantację wątroby?

                                          Olga Tronina (Warszawa)

                                        4. 11.50–12.05 Strategia postępowania z chorymi z HCC oczekujących na transplantację wątroby

                                          Robert Król (Katowice)

                                        5. 12.05–12.15 Wpływ restrykcyjnej płynoterapii na śródoperacyjną utratę krwi podczas operacji przeszczepienia wątroby. Badanie retrospektywne

                                          Jan Pluta (Warszawa)

                                        6. 12.15–12.30 Dyskusja
                                        Sala2 – zielona
                                        Przeszczepianie nerek — część II
                                        Przewodniczący: Władysław Sułowicz, Marek Ostrowski, Magdalena Krajewska
                                        1. 11.00–11.20 Atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy i transplantacje

                                          Ryszard Grenda (Warszawa)

                                        2. 11.20–11.40 Indywidualizacja po przeszczepowej immunosupresji

                                          Marian Klinger (Wrocław)

                                        3. 11.40–12.00 Funkcja przeszczepu a powikłania sercowo-naczyniowe — implikacje terapeutyczne

                                          Jolanta Małyszko (Białystok)

                                        4. 12.00–12.20 Postępy w diagnostyce i leczeniu odrzucania zależnego od przeciwciał

                                          Magdalena Durlik (Warszawa)

                                        5. 12.20–12.30 Dyskusja
                                        Sala3 – żółta
                                        Przeszczepianie narządów klatki piersiowej — część II
                                        Przewodniczący: Tomasz Grodzki, Wojciech Dyszkiewicz, Jacek Wojarski
                                        1. 11.00–11.20 Update on EVLP (Ex Vivo Lung Perfusion) and OCS (Organ Caring System)

                                          Gregor Warnecke (Hanower)

                                        2. 11.20–11.35 Trudności i zagrożenia podczas LTx

                                          Bartosz Kubisa (Szczecin)

                                        3. 11.35–11.50 Mukowiscydoza a LTx

                                          Jacek Wojarski (Zabrze)

                                        4. 11.50–12.05 Nowy ośrodek, stare problemy — tworzenie oddziału transplantacji płuc w Poznaniu

                                          Cezary Piwkowski (Poznań)

                                        5. 12.05–12.20 Najnowsze trendy w prowadzeniu chorych po LTx

                                          Maria Piotrowska (Szczecin)

                                        6. 12.20–12.30 Dyskusja
                                        Sala4 – czerwona
                                        Sesja VCA — unaczynione przeszczepy złożone
                                        Przewodniczący: Adam Maciejewski, Dorota Kamińska, Jerzy Jabłecki
                                        1. 11.00–11.20 Antalya experience in VCA

                                          Ozlenen Ozkan (Antalya)

                                        2. 11.20–11.30 Doświadczenia ośrodka gliwickiego w allotransplantacji twarzy

                                          Łukasz Krakowczyk (Gliwice)

                                        3. 11.30–11.40 Złożone allotransplantacje narządów szyi — doświadczenia własne

                                          Adam Maciejewski (Gliwice)

                                        4. 11.40–11.50 Alternatywy klasycznej mikrochirurgii rekonstrukcyjnej dla allotransplantacji

                                          Maciej Grajek (Gliwice)

                                        5. 11.50–12.00 Pierwszy na świecie przeszczep kończyny górnej w przypadku wrodzonego braku ręki

                                          Adam Domanasiewicz (Wrocław)

                                        6. 12.00–12.10 10 lat doświadczeń w zakresie przeszczepów kończyny górnej

                                          Jerzy Jabłecki (Trzebnica)

                                        7. 12.10–12.20 Podobni, a jednak różni — odrzucanie i leczenie immunosupresyjne u biorców przeszczepów kończyny górnej

                                          Dorota Kamińska (Wrocław)

                                        12.30–13.00
                                        Przerwa z lunchboxami (lunchboxy będą wydawane w punktach gastronomicznych)
                                        13.00–14.45
                                        Sala1 – niebieska
                                        IV sesja plenarna: Postępy w polskiej transplantologii
                                        Przewodniczący: Piotr Przybyłowski, Krzysztof Zieniewicz, Marian Zembala

                                        Moderatorzy sesji: Lech Cierpka, Tomasz Grodzki, Mariusz Kuśmierczyk

                                        1. 13.00–13.03 Wprowadzenie

                                          Krzysztof Zieniewicz (Warszawa)

                                        2. 13.03–13.18 Gdzie jesteśmy w polskiej transplantologii? — osiągnięcia i plany na przyszłość

                                          Leszek Pączek (Warszawa)

                                        3. 13.18–13.26 Przeszczepy wielotkankowe

                                          Adam Maciejewski (Gliwice)

                                        4. 13.26–13.34 Transplantacje narządów u dzieci w Polsce

                                          Piotr Kaliciński (Warszawa)

                                        5. 13.34–13.42 Przeszczepy rogówki u dorosłych i dzieci w Polsce

                                          Edward Wylęgała (Katowice)

                                        6. 13.42–13.50 Przeszczepienia serca u dorosłych i dzieci a mechaniczne wspomaganie serca. Nowe wyzwania i nowe zobowiązania wobec leczonych, leczących i odpowiedzialnych za leczenie

                                          Marian Zembala (Zabrze)

                                        7. 13.50–13.58 Przeszczepienia płuc u chorych z mukowiscydozą w Polsce. Nowe zastosowania systemu perfuzji pozaustrojowej płuc

                                          Jacek Wojarski (Zabrze)

                                        8. 13.58–14.06 Postępy w przeszczepianiu komórek krwiotwórczych

                                          Wiesław Jędrzejczak (Warszawa)

                                        9. 14.06–14.14 Postępy w transplantacji wątroby u dorosłych

                                          Waldemar Patkowski (Warszawa)

                                        10. 14.14–14.22 Rozwój w transplantacji trzustki — wyzwanie wobec inteligentnych pomp insulinowych

                                          Marek Durlik (Warszawa)

                                        11. 14.22–14.30 Bankowanie tkanek w Polsce — rozwój i znaczenie

                                          Artur Kamiński (Warszawa)

                                        12. 14.30–14.45 Dyskusja
                                        14.45–15.00
                                        Zakończenie kongresu
                                        Przewodniczący: Piotr Przybyłowski, Krzysztof Zieniewicz

                                          Organizator:

                                          Via Medica

                                          Patronat medialny:

                                          Via Medica

                                          Partner:

                                          Via Medica
                                          Via Medica
                                          Via Medica
                                          Via Medica

                                          Strony konferencji Grupy Via Medica wykorzystują pliki cookies. Opcje dotyczące cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowej.
                                          Korzystanie z niniejszej strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci komputera. Czym są i do czego służą pliki cookie możesz dowiedzieć się na stronie www.wszystkoociasteczkach.pl

                                          Copyright © 2016 Via Medica | Kariera w Grupie Via Medica